Ekspertize logo
LT | EN | RU

Atnaujinant daugiabučius svarbu nekartoti projektavimo klaidų, perspėja ekspertai

2013-04-05
Lietuvoje rengiantis naujam daugiabučių atnaujinimo etapui, svarbu nekartoti projektavimo ir statybos klaidų, kurios buvo daromas iki šiol.

„Analizė parodė, kad kuo įvairiausiose savivaldybėse iki šiol padaryta klaidų, kurios sumenkino atliktų darbų efektyvumą, o iš dalies – ir pačią renovavimo idėją,“ sako „Statybos projektų ekspertizės centro“ (SPEC) direktorius Almantas Indriliūnas. Pasak jo,  klaidos nėra didelės ir jų galima nesunkiai išvengti.

SPEC 2012 metų pabaigoje įvertino aštuonių atnaujintų daugiabučių būklę Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje ir Alytuje.  Daugiabučiai atnaujinti 2008-2010 metais.     

Ekspertai nustatė, kad modernizuojamo pastato techninio projekto apimtis ir detalizacija nepakankama, o darbo projektai apskritai nerengti. Be to, daugiabučių atnaujinimo projektuose nesprendžiamos patalpų vėdinimo problemos.

Kiti projektų trūkumai susiję su šilumos patalpose išsaugojimu. Projektuose nepateikiami kai kurie šilumos perdavimo koeficiento skaičiavimai, neįvertinami šalčio tiltai dėl neapšiltintų balkonų ir gelžbetoninių stogelių konstrukcijų, nurodomas nepakankamas cokolio ir rūsio perdangos apšiltinimas.

Iš dažniausiai pasitaikančių statybos klaidų ekspertai nurodo tai, kad montuojant langus ir duris nepakankamai apšiltinami angokraščiai, todėl neužtikrinamas sandarumas ir susidaro šilumos nuostoliai, be to, iki pastato modernizavimo sumontuoti langai būna blogesnių šiluminių savybių nei montuojami naujai, tačiau dažnai paliekami nepakeisti.

Ekspertai taip pat nustatė, kad nepakankamai apšiltinami pastatų parapetai ir neapšiltinamos balkonų konstrukcijų sujungimo su sienomis vietos – abiem atvejais susidaro šalčio tiltai. Dar pastebėta, kad parenkamos netinkamos cokolio apdailos medžiagos, todėl ant cokolio kaupiasi teršalai.

Savo pateiktose rekomendacijose projektų ekspertai be kita ko pataria naujai įstatomus langus ir duris montuoti išorinėje pastato sienos pusėje (ant sienos krašto), o esant galimybei - šilumos izoliaciniame sluoksnyje. Tokie sprendimai būtų efektyviausi taupant šilumą.

Pasak Ministro pirmininko visuomeninio konsultanto aplinkosaugos klausimais Henriko Žukausko, savivaldybės ir jų institucijos kaip pagrindiniai darbų organizatoriai privalo išvengti iki šiol darytų klaidų.

„Nors daugiabučių atnaujinimas dabar turėtų būti žymiai didesnės apimties ir taptų intensyvesnis, projektų rengimas, statybos darbai bei jų priežiūra irgi turi būti geresnės kokybės, nes gyventojų kompetencija ir reiklumas išaugo. Masiškumas, tempai ir apimtys negali užgožti kokybės reikalų“, sako H. Žukauskas.  

Jis pastebi, kad Būsto ir urbanistinės plėtros agentūros užsakymu 2011 metais parengtas daugiabučių namų atnaujinimui skirtų tipinių detalių bei priemonių katalogas, kuris iš esmės palengvina projektuotojų darbą. Jei jo bus nuosekliai laikomasi, ligšiolinių pasikartojančių klaidų turėtų būti išvengta.

« atgal

"); pageTracker._trackPageview();